Lista wyróżnionych Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego - Szczecin, 19.08.2022 roku.

Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego

Wielkie podziękowania dla medyków! Za bohaterstwo w czasie pandemii

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, laboranci – 90 przedstawicieli środowiska medycznego zostało wyróżnionych Złotymi i Srebrnymi Odznakami Honorowymi Gryfa Zachodniopomorskiego. – 20 tysięcy osób trafiło do naszych szpitali z powodu COViD-19. Byłem jedną z tych osób – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, który w imieniu Zarządu Województwa i mieszkańców Pomorza Zachodniego podziękował medykom za ogromne zaangażowanie w walkę z COVID-19.
Najwyższe regionalne odznaczenia dla medyków to wyraz uznania i wdzięczności za ich pracę, odwagę i ofiarność. Ponad dwa lata pandemii koronawirusa były ogromnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia, ale też niezwykłym testem człowieczeństwa i solidarności. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy karetek, laboranci, farmaceuci, personel pomocniczy – wszyscy zdali ten egzamin na piątkę.
 
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował o uhonorowaniu 90 przedstawicieli środowiska medycznego, którzy w czasie pandemii nieśli pomoc mieszkańcom Pomorza Zachodniego. To pracownicy szpitali w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Gryficach, a także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
 
Uroczystość wręczenia Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego odbyła się w piątek, 19 sierpnia 2022 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego przy ulicy Piłsudskiego 40.
 
– Oficjalnie okres pandemii został zakończony w maju tego roku, ale wiemy, że choroba nie odpuszcza. W marcu 2020 roku nagle musieliśmy się wszyscy zmierzyć z tym co najtrudniejsze – z nieznanym. Gdy choroba zaatakowała, mało o niej wiedzieliśmy. Pamiętam pierwszą pacjentkę, która trafiła do szpitala przy ul. Arkońskiej i walkę o jej życie liczone w tygodniach i miesiącach, skuteczną walkę. Pamiętam obawy przed zarażeniem, walkę o oczywiste dziś, o wtedy brakujące środki ochrony, o respiratory, sprzęt do testowania. To wszystko trwało dokładnie 25 miesięcy i 25 dni. W tym czasie nasze życie zmieniło się dramatycznie. Ale nawet wtedy, z trudem zachowywaliśmy wiarę i nadzieję, nawet wtedy, gdy bliscy nam ludzie odchodzili, mieliśmy świadomość, że są miejsca, gdzie trwa walka o nasze zdrowie i życie. Gdzie będziemy otoczeni opieką. 20 tysięcy osób trafiło do naszych szpitali z powodu COViD-19. Byłem jedną z tych osób. Za opiekę i za to, że wróciłem do domu, pragnę serdecznie podziękować – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Ponadto jak dodał marszałek Geblewicz, sytuacja epidemiologiczna związana z COVID-19 zmieniła nasze życie. Wymagała też wyjątkowych działań władz, także samorządowych. Zrewolucjonizowała funkcjonowanie firm i instytucji. Czas pandemii dotknął każdego z nas, ale bez wątpienia najbardziej wpłynął na środowisko medyczne. Poświęcenie i oddanie w niesieniu pomocy chorym, w warunkach szczególnego obciążenia ryzykiem, spotkały się z wielkim uznaniem. Spontanicznie organizowano obywatelskie akcje wsparcia dla medyków, np. dowożąc jedzenie do szpitali. Był też gesty solidarności w mediach społecznościowych, zbiórki funduszy na zakup sprzętu medycznego etc.
 
Nadanie Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego jest kolejną, oficjalną forma podziękowania.
 
– Należą się Wam wielkie podziękowania. Pandemia była sytuacją nową, nieznaną. Ostatni raz coś podobnego miało miejsce 100 lat temu, gdy grypa hiszpanka zabiła tysiące chorych. Nigdy potem służba zdrowia nie była w tak dramatycznej sytuacji. Dziś 24 godziny mają inną wartość, niż sto lat temu. Teraz w ciągu doby można przenieść COViD-19 na cały świat i tak się właśnie stało. Nie wiedzieliśmy, dlaczego. Tym większa wdzięczność dla Państwa, bo mimo obaw, strachu, niepewności, nieśliście pomoc i nadzieję – mówiła Maria Ilnicka-Mądry przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
 
W spotkaniu z medykami wzięli udział także: Teresa Kalina – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz Marcin Sygut – dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.
 
Wszyscy uczestnicy uroczystości podkreślali, że pandemia koronawirusa spowodowała ogromną mobilizację środowiska medycznego. Towarzyszyły jej zmiany organizacyjne oraz wielki wysiłek finansowy. Placówki medyczne musiały zapewnić warunki do hospitalizacji i leczenie coraz większej liczby pacjentów zakażonych COViD-19. W szpitalach potrzebne były nie tylko oddzielne sale dla chorych, dodatkowe łózka, tomografy czy respiratory, ale również dodatkowa kadra, punkty szczepień oraz miejsca do diagnostyki.
 
Na pierwszej linii frontu znalazł się Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony Arkońska – Zdunowo. Inne marszałkowskie jednostki też włączyły się w leczenie pacjentów z COVID-19, a później organizację punktów szczepień. Tytaniczną pracę wykonali lekarze, ratownicy i kierowcy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
 
Wśród uhonorowanych Gryfami Zachodniopomorskimi jest sześciu pracowników WSPR, 13 medyków SPWSZ Arkońska Zdunowo, 14 osób z Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu, dziewięciu pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, 10 pielęgniarek i lekarzy SPS ZOZ „Zdroje”, 10 pracowników SP ZZOZ w Gryficach, ośmiu przedstawicieli szpitala – Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie oraz dwie pielęgniarki i lekarz Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymało także dziewięciu medyków z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Prof.. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie oraz siedmiu pracowników SPSK nr 2 PUM w Szczecinie. To pielęgniarki, anestezjolodzy, kierownicy laboratoriów.
 
Złote Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymali:
1/ Halina Rohde, pielęgniarka, kierownik zespołu przychodni WOMP w Szczecinie, która koordynowała akcję szczepień przeciw COVID-19,
2/ Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego,
3/ Jacek Goliński, ordynator oddziału chirurgii ogólnej szpitala w Gryficach,
4/ Województwa Stacja Pogotowia Ratunkowego (odznaka dla instytucji).
 
Srebrnymi odznakami wyróżnieni zostali m.in. Rafał Ślósarek, szef SOR-u szpitala przy ul. Arkońskiej; Jadwiga Derda – naczelna pielęgniarka szpitala w Koszalinie, Małgorzata Wyrębska-Rozpara – ordynator oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w ZOZ „Zdroje”; Anna Michnicz – pielęgniarka koordynująca SOR szpitala w Gryficach; Iwona Tołkacz-Mil oraz Anna Sroka – lekarki z oddziału covidowego SPSZGiChP w Koszalinie, Iwona Bilska – kierowniczka laboratorium mikrobiologicznego szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie; Elżbieta Górka – pielęgniarka koordynująca oddział łóżek respiratorowych w tzw. szpitalu tymczasowym na Pomorzanach; Michał Sławiński – kierownik zakładu diagnostyki laboratoryjnej SPSK nr 2, który m.in. przygotowywał infrastrukturę laboratoryjną dla szpitali tymczasowych na Pomorzanach i w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera w Szczecinie.
 
Pełna lista osób, które otrzymały Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego, znajduje się w załączeniu.
 
To kolejna grupa medyków uhonorowana za ciężką, ofiarną pracę w czasie pandemii. W maju br. marszałek Olgierd Geblewicz podczas XXXIV sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wręczył 11 Odznak Honorowych Gryfa Zachodniopomorskiego. Złotymi Gryfami wyróżniono: Małgorzatę Usielską – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, dr Magdę Wiśniewską – kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie, dr hab. Beatę Karakiewicz – dyrektor Szczecińskiego Centrum Zdrowia SPZOZ w Szczecinie, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Miłosza Parczewskiego – naczelnego lekarz COViD-19 i specjalistę chorób zakaźnych, Andrzeja Kondaszewskiego – dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.
 
Zgodnie z Regulaminem Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego nadaje Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej, względnie realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego.
Skip to content