NFZ uruchomił infolinię dla medyków i pacjentów z Ukrainy

 

 

800-190-590

 

To numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dla personelu medycznego z Ukrainy, który chce uzyskać informacje o zatrudnieniu w Polsce. Mogą z niej korzystać też pacjenci z Ukrainy. Infolinia jest bezpłatna i dostępna całą dobę, 7 dni w tygodniu w języku ukraińskim i polskim.

Konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia informują personel medyczny z Ukrainy o zasadach zatrudnienia w polskich placówkach od 21 marca. Oprócz informacji dla medyków infolinia jest dostępna również dla pacjentów z Ukrainy, w tym dla chorych onkologicznych i hematologicznych, którzy chcą kontynuować leczenie w Polsce. Pacjenci mogą kontaktować się z infolinią NFZ również przez pocztę elektroniczną (tip@nfz.gov.pl), czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego.

„Personel medyczny z Ukrainy, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, uzyska komplet informacji na temat zasad zatrudnienia w Polsce. Rozmowy są prowadzone w językach ukraińskim i polskim. Konsultant krok po kroku poinstruuje medyka z Ukrainy, jak może podjąć zatrudnienie w placówce leczniczej, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami” – poinformował NFZ w komunikacie.
Chodzi o lekarza/lekarza dentystę z Ukrainy (bez lub z tytułem lekarza specjalisty/lekarza dentysty specjalisty, uzyskanym poza UE) i o pielęgniarkę/położną z Ukrainy.

Od 9 marca 2022 r. infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia również kontakt pacjentów z Ukrainy z placówkami onkologicznymi, w których mogą kontynuować leczenie onkologiczne lub hematologiczne w Polsce. „Z tej możliwości skorzystało już ponad 300 pacjentów z Ukrainy” – podał NFZ.

Dzięki infolinii także pacjenci z Ukrainy zyskują szybką i przejrzystą informację o zasadach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dotychczas infolinia pomogła przeszło 5 tys. osób z Ukrainy.

źródło: esculap
Skip to content