Światowy Dzień Zdrowia – 05.04.2024

Światowy Dzień Zdrowia

został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzimy je co roku od 1095 r. w dniu 7 kwietnia. Celem tych obchodów jest podkreślenie najbardziej istotnych i zaniedbywanych problemów zdrowotnych na świecie. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia odbyły się pod hasłem „Moje zdrowie, moim prawem”. WHO podkreśla w ten sposób jak ważna jest obrona prawa każdego z nas do usług zdrowotnych, edukacji i informacji.

Pielęgniarki naszego Zespołu na zaproszenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epmiologicznej w Koszalinie – organizatora akcji edukacyjnej wzięły chętnie udział w tym ważnym przedsięwzięciu.

Każdy z odwiedzających mógł skorzystać z szerokiej palety porad i badań. Dla młodzieży przygotowano warsztaty narko i alkogoglami, a dla najmłodszych uczestników konkursy i zagadki na tematy związane ze zdrowym odżywianiem. Na naszym stoisku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się badania spirometryczne oraz badania wykonywane smokolizerem, które określają poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ponadto dokonywaliśmy pomiarów ciśnienia tętniczego krwi i pomiaru BMI.

Wiele uwagi poświęcono promowaniu i zachęcaniu do świadomego respektowania swoich praw. Skoro mamy równy dostęp do opieki zdrowotnej, to badajmy się regularnie i korzystajmy z pakietów profilaktycznych. Ponadto dbajmy o codzienną dawkę ruchu, korzystajmy ze schodów zamiast windy, często spacerujmy na łonie przyrody. Miejmy zawsze pod ręką butelkę wody i pijmy ją regularnie.

Reasumując, jesteśmy zbudowane ilością osób odwiedzających i zainteresowanych poszarzeniem lub odświeżeniem wiedzy na tematy związane ze zdrowiem. Zatem nasuwa się też wniosek, że istnieje wciąż ogromne zapotrzebowanie społeczne na tego rodzaju przedsięwzięcia, porady i spotkania poświęcone szeroko rozumianemu zdrowiu.

Dziękujemy tym samym PSSE za zaproszenie do współudziału w tym cennym wydarzeniu.

Skip to content