Środki z KPO na rozbudowę Centrum Opieki Długoterminowej

Gościem porannego „Studia Bałtyk” był dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie oraz Szpitala Powiatowego w Sławnie Tomasz Walasek. W rozmowie z Anną Popławską mówił m.in. o tym, jak zostaną wykorzystane pieniądze z marszałkowskiego dofinansowania. Odpowiedział też na pytanie, czy i kiedy w Darłowie zacznie działać nowa przychodnia.

Tomasz Walasek pytany, na co przeznaczy przyznane przez marszałka województwa zachodniopomorskiego dofinansowanie dla szpitala w Koszalinie, powiedział: – Na bardzo ważne cele związane z bezpieczeństwem pacjentów oraz personelu. Wymienił m.in. zakup aparatury do badań polisomnograficznych i specjalistycznej szafy do suszenia i przechowywania bronchofiberoskopów.

Dyrektor mówił też o funkcjonowaniu Centrum Opieki Długoterminowej, które zostało otwarte w koszalińskim szpitalu przeciwgruźliczym w zeszłym roku. – Będziemy aplikować o środki z KPO na jego rozbudowę. Obecnie obłożenie jest stuprocentowe, potrzeby są nieograniczone – poinformował.

Część rozmowy dotyczyła problemów z kompletowaniem kadry medycznej. Dyrektor przyznał, że lekarzy brakuje, a wśród specjalności deficytowych są także pulmonolodzy. – Podjęliśmy starania, aby szukać młodzieży lekarskiej, proponując im godne warunki (pracy – dop. red.) – stwierdził dyrektor, dodając, że brak lekarzy to jest sytuacja, z którą polska ochrona zdrowia mierzy się od lat, a jej poprawa „będzie trwała przez dziesiątki lat”.

Pytany o to, czy i kiedy zostanie otwarta nowa przychodnia w Darłowie, która ma funkcjonować pod egidą sławieńskiego szpitala, powiedział: – Specjalizacja z podstawowej opieki medycznej nie jest jeszcze tak bardzo deficytowa. Wyjaśnił, że burmistrz Darłowa zadeklarował przekazanie medykom, którzy zdecydują się na pracę w Darłowie, mieszkań. Atutem jest też atrakcyjne, nadmorskie położenie miasta. Dodał, że potrzebny będzie też remont pomieszczeń przychodni, tak by spełniały normy medyczne. – Określiliśmy ramy czasowe otwarcia przychodni w miesiącach, ale nie najbliższych – uzupełnił.

źródło: Polskie Radio Koszalin 

Skip to content