Kubusiowe szpitale

Maciej Kot – uznany w kraju artysta, plastyk, malarz, który zasłynął z malowania szpitali dla dzieci (i nie tylko), zrealizował swój kolejny projekt w naszej Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc dla Dzieci i Młodzieży. Rok 2016 jest szesnastym rokiem darowania przez artystę uśmiechu wielu małym pacjentom szpitali i przychodni w całej Polsce; przez ten czas artysta zrealizował około 200 takich przedsięwzięć. Malował też w największym szpitalu dziecięcym we Francji, paryskim szpitalu imienia Roberta Debré;  jego malowidła podziwiać można w sześciu oddziałach szpitala a szpital jest otwarty dla wszystkich.

Tegoroczny Dzień Dziecka przypadający na wtorek 1 czerwca przyniósł naszym małym pacjentom kolorową niespodziankę. Pastelowo – neutralne dotąd ściany poczekalni zmieniły się w bajkowy świat radości, koloru i uśmiechu. Niewątpliwie nowa aranżacja wnosi odrobinę radości w życie chorych dzieci. Żywe kolory mają zbawienny wpływ na samopoczucie naszych pociech, co już od wielu lat za pomocą barwnych, fantazyjnych malunków, skutecznie udowadnia artysta.

Akcja „Kubusiowe szpitale” jest w całości finansowana przez producenta soków Kubuś. Wśród szpitali pomalowanych fantazją barw i kompozycji znajdują się m. in.:
– Oddział Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie,
– Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,
– Szpital Wojewódzki w Koszalinie,
– Dziecięcy Szpital Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku,
– Oddział Pediatrii Szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim,
– Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie. Realizacjom wszystkich przedsięwzięć Macieja Kota patronują Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”.

Tak więc od kilku dni świat oczekiwań naszych milusińskich i ich opiekunów na  wizytę w gabinecie lekarskim i pielęgniarskim stał się czasem wypełnionym kolorową ciekawością i wesołym drżeniem liści na  jabłonkach. Metamorfoza jakiej dokonał Maciej Kot zaparła dech w piersiach również pracownikom. Miło jest obserwować uśmiechy na małych i dużych twarzach oraz słuchać sympatycznych, pozytywnych komentarzy. Niezwykła aranżacja poczekalni Poradni Pulmonologicznej dla dzieci i młodzieży jest naściennym dziełem sztuki, urzekającym swym bajkowym pięknem i przenoszącym małych pacjentów do czarodziejskiego świata.

Skip to content