RELACJA Z PRZEBIEGU FORUM PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA – KOŁOBRZEG 2015

W dniu 5 września 2015 roku Pielęgniarki naszego Zespołu wraz z kilkunastoma innymi placówkami szeroko rozumianej ochrony zdrowia uczestniczyły w szóstej już edycji „Forum Profilaktyki i Promocji Zdrowia” odbywającym się tradycyjnie w Kołobrzegu. Miasto tego dnia staje się przynajmniej na jeden dzień, „najzdrowszym miastem Polski”. Jednym z głównych przesłań tego przedsięwzięcia jest propagowanie prowadzonych przez placówki medyczne Profilaktycznych Programów Zdrowotnych. Dzień ten tradycyjnie jest zorganizowany w formie festynu i pikniku mającego otwarty charakter. Podczas całego dnia można było skorzystania z szeregu bezpłatnych badań, konsultacji i zabiegów.
Od godziny 10-tej do 16-tej na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowane były różnorodne programy profilaktyczne, z których nieodpłatnie skorzystali uczestnicy wydarzenia. Nie zabrakło badań ciśnienia tętniczego, pomiaru cukru we krwi, obliczania wskaźnika masy ciała, a także diagnostyki osteoporozy, mammograficznych oraz nauki udzielania pierwszej pomocy i mobilnego punktu poboru krwi. Działaniom zdrowotnym towarzyszyły liczne atrakcje sportowe: zawody łucznicze, zajęcia na trampolinach, deskorolka na wodzie, speedbadminton, turniej „labaloniada” oraz stanowisko z rowerami stacjonarnymi.
Będąc już po raz trzeci uczestnikami tej akcji na czoło naszych doświadczeń wysuwa się niesłabnąca popularność naszego stoiska. Może nie brzmi to zbyt skromnie, ale organizujemy stanowisko jako jedne z pierwszych a wychodzimy nieomal wraz z ostatnimi uczestnikami, mieszkańcami miasta i kuracjuszami. W tym roku, kapryśna pogoda nie miała dla zainteresowanych znaczenia i wykonałyśmy badania spirometryczne 107 osobom. Państwo odwiedzający nasze stoisko byli żywo zainteresowani zarówno prowadzonymi przez naszą placówkę programami zdrowotnymi:
– „Palisz? – oddychaj pełną piersią – zrób spirometrię” oraz
– „Poradnia antynikotynowa”
Zorganizowany w ramach „6. Forum Profilaktyki i Promocji Zdrowia” piknik, stał się płaszczyzną zarówno wymiany doświadczeń jak i tworzenia koalicji na rzecz promocji zdrowego trybu życia. Do jego priorytetowych założeń należą: propagowanie „dobrych praktyk” na rzecz działań prozdrowotnych, edukacja zdrowotna, a także zachęcanie do przygotowywania programów profilaktycznych i korzystania z ich możliwości.

Skip to content