zakład gruźlicy i chorób płuc

RAK - Cichy morderca płuc!

RAK - Cichy morderca płuc!
Rak tego narządu atakuje bez ostrzeżenia rozwija się powoli nie dając żadnych  objawów a potem działa błyskawicznie i dziesiątkuję  na pozór zdrowych mężczyzn i kobiety po czterdziestym roku życia. Na tę chorobę zapadają mężczyźni  w 80% i to w 90% palący papierosy. Kobiety w tym  „ wyścigu po śmierć „  doganiają mężczyzn.
Rak płuca jest najczęściej występującym  nowotworem  złośliwym  w Polsce również i na świecie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie zapada na tę chorobę 20.000 osób  z tego 25,15%  chorują mężczyźni  i  7,83% zachorowują kobiety i liczba  z roku na rok rośnie.
Statystyki dotyczące umieralności są bardzo zatrważające, gdyż rozpoznanie choroby jest w bardzo późnym okresie a leczenie już nie rokuje wyleczenia.
Jeżeli nie skończymy z zabójczym nałogiem jakim jest palenie papierosów to liczba osób zapadających na tę chorobę wzrośnie o 40% w ciągu  10 lat. W grupie tej będą również bierni palacze , czyli osoby  zmuszone do wdychania dymu tytoniowego przez wiele godzin. Wiadomo bowiem, że osoba, która towarzyszy wypaleniu 20 papierosów dziennie sama „ wypala” pięć.

Czy nowotwory płuc dają wczesne objawy ?.
Nowotwory płuc dają wczesne objawy, jednak przeważająca liczba pacjentów pomimo dolegliwości nie zgłasza się do lekarza. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy oraz strachu przed diagnozą. Do pierwszych objawów mogących sugerować rozwój  nowotworu płuc należą : kaszel (szczególnie zmiana jego charakteru u osób palących), duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej , nawrotowe lub przedłużające się zapalenie płuc, chrypka, zaburzenia połykania, ból barku, bóle stawowe, ogólne osłabienie, ubytek masy ciała, podwyższona ciepłota ciała, zaburzenia czucia powierzchownego, objawy zakrzepowego zapalenia żył.
Tylko wcześnie rozpoznany rak płuc daje szansę na wyleczenie !